Оцінка відповідності продукції Технічним регламентам
ОЦІНКА ВІДПОВІДНОСТІ ПРОДУКЦІЇ ВИМОГАМ ТЕХНІЧНИХ РЕГЛАМЕНТІВ (English text below)
Загальні питання
Введення в обіг продукції, що підпадає під дію Технічних регламентів (ТР), можливо за умови:
- відповідності продукції Суттєвим вимогам до обладнання;
- виконання декларантом вимог, викладених у відповідних розділах ТР.
Центр з сертифікації (ЦС УДЦР) проводить оцінку та підтвердження відповідності продукції, що підпадає під дію ТР:
- Технічного регламенту радіообладнання (затвердженого постановою КМУ від 24.05.2017 № 355);
- Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання (затвердженого постановою КМУ від 16 грудня 2015 р. № 1077).
Виробник продукції або уповноважений ним представник – резидент України повинен оформити декларацію про відповідність згідно з вимогами ТР. Декларація про відповідність має містити посилання на відповідні національні стандарти. ЦС має потужну матеріально-технічну базу для проведення випробувань з метою підтвердження відповідності продукції вимогам нормативних документів з урахуванням національних особливостей.
Декларація про відповідність та технічна документація повинні зберігатися у виробника або його уповноваженого представника не менше 10 років після випуску останнього виробу.
Відповідно до Закону України “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції” перевірку виконання вимог технічних регламентів здійснюють органи державного ринкового нагляду. Статтею 23 цього Закону визначено, що у разі, якщо суб’єктом господарювання надано висновки експертизи, протоколи випробувань продукції або сертифікати відповідності, видані акредитованими органами з оцінки відповідності, органи ринкового нагляду беруть до уваги ці документи при проведенні перевірок характеристик продукції.
Позитивний результат підтвердження відповідності продукції у ЦС УДЦР є достатнім доказом її відповідності вимогам Технічних регламентів.
Увага! Державний ринковий нагляд, при виконанні своїх повноважень, приділяє особливу увагу Деклараціям про відповідність, які не підтверджені Сертифікатом експертизи типа (СЕТ), виданим уповноваженим органом з оцінки відповідності. У разі встановлення невідповідностей, до постачальників застосовуються економічні санкції, які набагато перевищують вартість робіт з підтвердження відповідності продукції із залученням ЦС УДЦР, як третьої сторони.
Проведення робіт з оцінки відповідності продукції ТР
На що необхідно звернути увагу при підтвердженні відповідності продукції вимогам технічних регламентів:
Порядок виконання комплексу робіт з оцінки відповідності продукції в ЦС УДЦР
Підписану сертифікаційну угоду. Зразки продукції (за необхідності). * Письмове доручення (довіреність тощо) Виробника уповноваженому представнику Виробника (резиденту України), оформлене згідно вимог чинного законодавства України |
Приймає та реєструє Заявку на проведення робіт з оцінки відповідності. Аналізує надану ТД. Аналізує результати випробувань. Проводить оцінювання та оформляє звіт про оцінювання. Аналізує результати оцінювання та приймає рішення щодо видачі сертифікату експертизи типу. Оформляє документ про оцінку відповідності. Оформляє сертифікаційну угоду. Готує повідомлення для реєстрації радіообладнання в Реєстрі РЕЗ та ВП (за необхідності) |
Порядок проведення випробувань продукції:
Замовник (Заявник) |
Виконавець |
Надає Виконавцю: Зразки продукції. Технічну документацію на продукцію: - технічний опис; - настанову щодо експлуатації; - технічні умови та/або технічну специфікацію на обладнання; - інші документи, що стосуються продукції (за бажанням). Програму випробувань, тестове обладнання та програмне забезпечення (за необхідності). |
Проводить випробування зразків продукції. Оформляє та видає Замовнику протокол випробувань. |
Скорочення, призупинення або скасування оцінки відповідності (сертифікації)
1. Якщо за результатами наглядання або іншим чином була виявлена невідповідність до сертифікаційних вимог, ОС (ООВ) розглядає та приймає рішення щодо відповідних дій.
ПРИМІТКА Відповідні дії можуть охоплювати наступне:
a) продовження дії сертифікації за умови, визначеної органом з сертифікації (наприклад, позаплановий нагляд);
b) скорочення сфери сертифікації, щоб вилучити невідповідні види продукції;
c) призупинення сертифікації на період проведення клієнтом коригувальних заходів;
d) скасування сертифікації.
2. Якщо відповідна дія охоплює оцінювання, аналізування даних або прийняття рішення щодо сертифікації, необхідно виконати повторну оцінку відповідності (сертифікації), відповідно до вибраної схеми.
3. Якщо сертифікація зупиняється (за запитом клієнта), призупиняється або скасовується, ОС (ООВ) вживає заходів, визначених схемою сертифікації, і вносить всі необхідні зміни до офіційних документів щодо сертифікації, публічної інформації, дозволів щодо використання знаків тощо, для того, щоб забезпечити унеможливлення посилання на те, що продукція залишається сертифікованою. Якщо сфера сертифікації скорочується, ОС (ООВ) вживає заходів, визначених схемою сертифікації, і вносить усі необхідні зміни до офіційних документів щодо сертифікації, публічної інформації, дозволів щодо використання знаків тощо. Про всі проведені дії ОС (ООВ) письмово повідомляє клієнту і чітко зазначає в офіційних документів щодо сертифікації та у публічній інформації.
4. Будь-які оцінювання, аналізування даних або прийняття рішення, що є необхідними для рішення щодо призупинення оцінки відповідності (сертифікації) або тих дій, яких вимагає схема сертифікації, проводяться відповідно до застосовних процедур.
5. Якщо сертифікація була поновлена після призупинення, ОС (ООВ) вносить всі необхідні зміни до офіційних документів щодо сертифікації, публічної інформації, дозволів щодо використання знаків тощо, щоб забезпечити наявність усіх відповідних посилань на те, що продукція продовжує бути сертифікованою. Якщо рішення скоротити сферу сертифікації було прийнято як умова поновлення, ОС (ООВ) вносить всі необхідні зміни до офіційних документів щодо сертифікації, публічної інформації, дозволів щодо використання знаків тощо для забезпечення того, що про скорочену сферу сертифікації явним чином було повідомлено клієнту та чітко визначено у офіційних документів щодо сертифікації та в публічній інформації.
Відмова в проведенні оцінки відповідності (сертифікації)
Орган сертифікації (ОС/ООВ) має право відмовити клієнту в проведенні оцінки відповідності (сертифікації) продукції у разі, якщо:
- клієнт не є виробником продукції або його уповноваженим представником;
- уповноважений представник не є резидентом України;
- інформація щодо клієнта та продукції недостатня для проведення оцінки відповідності (сертифікації);
- клієнт разом із заявкою не надав або надав не повний комплект технічної документації;
- між ОС/ООВ та клієнтом не усунуті будь-які розбіжності, зокрема щодо стандартів або інших нормативних документів;
- в ОС/ООВ відсутні засоби для проведення оцінки відповідності (сертифікації);
- ОС/ООВ не має компетентність і не спроможний здійснити оцінку відповідності (сертифікацію) даної продукції.